Stomatologia dziecięca - pedodoncja

Dzieci to szczególni pacjenci. Wymagają odpowiedniego podejścia lekarza specjalisty. I nie chodzi tu tylko o wiedzę na temat leczenia małych pacjentów, ale także o kształtowanie właściwych nawyków, odpowiedniej higieny, budowanie zaufania do lekarza a także przełamanie oporu i strachu.

To z jednej strony profilaktyka a z drugiej wyrabianie dobrych nawyków i praktyk. Dzięki zbudowaniu pozytywnej relacji w przyszłości pacjent nie będzie obawiał się wizyt u lekarza stomatologa, a ewentualne zmiany i nieprawidłowości będą mogły zostać zauważone w początkowej fazie, kiedy leczenie jest łatwiejsze, mniej inwazyjne i relatywnie tanie.

Uzębienie dzieci jest często objęte próchnicą i chorobami przyzębia. To właśnie próchnica jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Pierwsze zmiany próchnicowe mogą się pojawić już wkrótce po wyrznięciu się zęba. A zęby mleczne odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym kształtowaniu rozwoju narządu żucia. Zęby mleczne oprócz stymulowania wzrostu utrzymują miejsce dla zębów stałych. Dlatego tak ważne jest, aby mali pacjenci utrzymali zęby mleczne do czasu, kiedy nastąpi naturalna wymiana uzębienia na zęby stałe. Ponadto zęby mleczne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu mowy i artykulacji.

Jednym z głównych czynników powodujących próchnicę jest nadmierne spożywanie cukrów. Bardzo trudno jest wyeliminować słodycze z dziecięcej diety, ale można kształtować nawyki, które mimo to pozwolą utrzymać zęby w dobrej kondycji. Właściwa higiena jamy ustnej, jak i ograniczone spożywanie węglowodanów między posiłkami dają dobre efekty.

Leczenie uzębienia mlecznego jest bardzo ważne. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na profilaktykę próchnicy, na którą składają się:

  • właściwe utrzymanie higieny jamy ustnej,
  • wyrabianie nawyku prawidłowego i regularnego szczotkowania zębów,
  • stosowanie preparatów zawierających związki fluoru,
  • regularna kontrola stanu uzębienia przez lekarza dentystę.

Mycie zębów przez dzieci jest konieczne, gdyż dzięki temu eliminuje się zaleganie resztek pokarmowych, przeciwdziała gromadzeniu się płytki nazębnej zawierającej cukry i bakterie. A są to główne czynniki sprzyjające rozwojowi próchnicy, której przebieg u dzieci bywa bardzo dynamiczny.

Regularne – indywidualnie zalecane wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają dostrzec wiele wad związanych z nieprawidłową budową, deformacjami czy zaburzeniami rozwoju w obrębie łuków zębowych i twarzoczaszki.

Wczesna diagnostyka pozwala na podjęcie działań profilaktycznych a także leczniczych w taki sposób, aby przyniosły one najszybsze i najlepsze możliwe efekty.