Endodoncja

Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się zapobieganiem, diagno-zowaniem i leczeniem nieprawidłowości i chorób w obrębie endodontium (łacińska nazwa określająca miazgę i zębinę oraz tak zwane tkanki okołowierzchołkowe).

Leczenie endodontyczne jest potocznie nazywane leczeniem kanałowym. Mimo że nazwa zabiegu jest popularna i praktycznie każdy o niej słyszał, w rzeczywistości procedury te wymagają dużej wiedzy i doświadczenia lekarza.
W zależności od rodzaju i zaawansowania choroby miazgi zęba lekarz przeprowadza leczenie endodontyczne, a w niektórych przypadkach chirurgiczne.

Miazga to galaretowata tkanka łączna, która wypełnia jamę zęba w ten sposób, że jest odbiciem jego kształtu anatomicznego. Natomiast zębina stanowi podstawową masę zęba i jest zbudowana ze zmineralizowanej tkanki łącznej. Miazga jest mocno unaczyniona i unerwiona, dlatego jest bardzo wrażliwa na bodźce zewnętrzne i czynniki chorobotwórcze. Od jej kondycji zależy w dużej mierze stan zębiny. To ona stanowi barierę ochronną, która zabezpiecza ząb przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego tak ważne jest, by móc zachować ją przy życiu lub jeśli to niemożliwe, należycie zabezpieczyć. Martwa miazga nie jest w stanie chronić zęba i bez niej, jak przez uszkodzoną skórę, czynniki chorobotwórcze mogą wdzierać się do wnętrza zęba, atakować tkanki okołowierzchołkowe, a nawet stanowić zagrożenie dla całego organizmu.